Antalya Piyazı Yemek Tarifi

6 Kişilik
Hazırlama Süresi: 20 dakika
Pişirme Süresi: 90 dakika

Malzemeler:
2 su bardağı, kuru fasulyeleri
4 diş ezilmiş sarımsak
2-3 yemek kaşığı tahin
2 adet limon
2 yemek kaşığı
2 yemek kaşığı sirke
2 kahve fincanı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı tuz
Üst Malzemeleri:
2 adet haşlanmış yumurta
1 demet taze soğan (kıyılmış)
½ demet maydanoz (kıyılmış)
2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
2 adet domates

Yapılışı:
1- Fasulyeleri akşamdan sabaha tuzlu su içinde bekletiniz. Şişsinler. Fasulyelerin fazla beklemeden pişmesini istiyorsanız tuzlu bol su içinde beş dakika kaynatınız. Kaynama suyunun içinde 1 saat bekletiniz.

2- Şişmiş fasulyeleri ora ateşte tuzlu bol su içinde yaklaşık 20-25 dakika ön haşlamaya tabi tutunuz. Haşlama suyunu dökünüz. Yıkayıp tekrar tencereye koyunuz.

3- Fasulyeleri ikinci kez, yarık yarık olup iyice pişinceye, tencerede çok az haşlama suyu kalıncaya kadar yaşlayınız ve soğumaya bırakınız.

4- Pişmiş fasulyelerden 2 ile 3 yemek kaşığı kadarını alınız. Çukur bir kaba koyunuz. Çatalla iyice eziniz ve üzerine sarımsak dişlerini, tahini, limon suyunu, sirkeyi, tuzu, zeytinyağını katınız. Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp tenceredeki fasılyelerin üzerine döküp harmanlayınız.

5- Tenceredeki fasulyeleri çukurca bir servis tabağına aktarınız. Üzerine kıyılmış taze soğan ve maydanozu pul biberi katıp karıştırınız. Domates dilimleri, ikiye bölünmüşş haşlanmış yumurta ile süsleyip servis yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir