Çatalburun türü hakkında bilgi

Çatalburun isimli köpek türü yerli bir cinstir. Türkiye’de Tarsus ve yakınındaki bölgelerde uzun zamandır av köpeği olarak kullanılmakta ve bilinmektedir. Bilinen sayıları ortalama olarak 200-300 arasındadır. 30-40 tanesi ise Tarsus Belediyesi tarafından özel koruma altına alınmıştır. Yurt dışında Turkish Pointer ismiyle bilinmektedir. Çatalburun köpek türü, adını burunlarının yapısından dolayı almıştır.

Oldukça sevecen olan, sahiplerinin sözünü dinleyen bu köpekler ağır başlılıklarıyla dikkat çekiyor. Ancak ne yazık ki halkımızın bu türü bilinçsiz bir şekilde çiftleştirmelerinden dolayı bu köpekler ilk yapısını neredeyse kaybetmiştir. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile yapılan çalışmalar sonucunda ilk yapısına hemen hemen yakın bir damızlık kolonisi oluşturularak koruma altına alınmıştır.

Boyları erkeklerde 42-65 iken, dişilerde 45-61 cm arasındadır. Kiloları erkeklerde 15-25 dişilerde ise 13-23 kg arasındadır.
Pointer familyasından gelmektedir.
Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl arasındadır.
Av köpekleri olarak avcıların vazgeçilmezleri arasındadır. Sakin tavırları ve koku alma yeteneklerinin gelişmiş olması sayesinde ve bunların yanında zekasıyla birlikte tam donanımlı bir av köpeği haline gelmektedir. Avını dikkatle takip edip sahibine getirmektedir. Ayrıca bu köpekler sadece av köpeği değil narkotik, polis köpeği ve arama kurtarma ekibi tarafından kullanılmaya uygun türlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir