Dut pekmezi faydaları

Dut oldukça lezzetli bir meyvedir. Dut kadar dut pekmezi de aynı lezzete sahiptir. Dut pekmezi, dut kaynatıldıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen sağlık açısından bir çok faydası bulunan bir pekmez türüdür. Özellikle kansızlık problemi olan hastaların tercih ettiği dut pekmezi mide hastalıklarında da oldukça şifalıdır.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle ev yapımı doğal dut pekmezinin sağlık açısından bir çok faydası bulunur. Ülser ve mide hastalıklarına karşı şifa kaynağıdır. Hızlı bir şekilde kana karıştığı için hızlı bir şekilde enerji kaynağı olma özelliği gösterir. Bu faydası sayesinde sporcular tarafından da iyi bir enerji kaynağı olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca vücudun direncini artırıcı özelliği de vardır.

Astım ve bronşit hastalıklarına karşı şifalıdır. Gargara olarak kullanıldığında boğaz ve ağız hastalıklarına karşı yararlıdır. Özellikle çocuklarda sıklıkla rastlanılan pamukçuk rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Yine özellikle bebeklerin ve çocukların zeka ve bedensel gelişimlerine yardımcı olan önemli bir doğal şifa kaynağıdır.

Dut pekmezi içerisinde bol miktarda kalsiyum, demir bulundurur. Yaklaşık olarak 20 gram dut pekmezinin içerisinde 2 miligram demir, 80 miligram enerji ve kalsiyum barındırır.

Pekmezlerin arasında özellikle dut pekmezi sindirim sistemini kolaylaştırmada önemli role sahiptir. Sindirimi kolaylaştırır ve düzene sokar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir