Hacamat nedir? Faydaları nelerdir?

Çok sık duyduğumuz, sırta bardak yapıştırma olarak bildiğimiz hacamat nedir?

Kelime anlamı Arapça kökenli olan HACAMAT (Arapça’da Hajamat, Hijamah), vücudun herhangi bir bölgesindeki deriden vakumlama yöntemiyle kan alınması olarak tanımlanır. Çoğunlukla sırttan, başın arka kısmından, ense bölgesinden, iki omzun arasından, bel çevresinden olmak üzere sıkıntı olan her bölgeden vakum, boynuz veya bardak kullanılarak hacamat yöntemiyle vücut kirli kandan arındırılır. Aynı zamanda hacamat vücuttan kan alma yöntemleri arasındaki en güzeli olarak da tanımlanır.

Ayrıca hacamat argo dilinde hafif yaralama anlamında da kullanılmaktadır.

* Derinin neşter yardımıyla çizildikten sonra çizilen bölge herhangi bir aparat ile yani bardak, şişe, boynuz, vakum kullanarak emme gücüyle kirli kanın çekilmesiyle yapılır. Bardak ile yapacaksanız bu emme gücü kolonyalı pamuğun yakıldıktan sonra bardak içinde tutulmasıyla da oluşturulabilir.

* Evde hacamat yapacaklar genellikle bardak çekme yöntemini kullanırlar. Hacamat merkezlerinde profesyonel anlamda hacamat yapanlar ise genellikle vakumlu aparatlar kullanarak kanı çekerler.

* Ayrıca evde hacamat yapmak isteyenler için hacamat seti de satılmaktadır. Çünkü bardak yöntemi oldukça zor ve uğraştırıcıdır. Bardaklı hacamatta kolonyalı pamuk yakıldığı için riski de vardır.

Hacamat Faydaları
* Cilt hastalıklarında, sedef hastalığına,

* Romatizmaya, kısırlık, kanser, mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına karşı,

* Kronikleşmiş ağrılara ve hastalıklara karşı,

* Sırt ağrılarına ve bel ağrısına,

* Şeker ve yüksek tansiyona karşı,

* Yorgunluğa, tembelliğe ve uyku fazlalığına,

* Cinsel hastalıklara ve prostata karşı,

* Kadın hastalıklarına,

* Baş ağrısı, boyun ve omuz ağrılarına karşı faydalı olduğu iddia edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir