Kaldirik otunun faydaları nelerdir?

Kaldirik bir ot çeşididir. Karadeniz Bölgesi’nde “kaldırayak” “galdirik” “hodan” “ıspat” “kaldirek” “sığırdili” isimleriyle de bilinir. Kaldirik otu mor çiçeklere sahiptir.

Birçok soruna yararlı olduğu bilinen kaldirik otu, bireyin özgüvenini güçlendirici bir özelliği vardır. Buna ek olarak kullanan bireyin cesur olmasını sağladığı da insanlar arasında bilinen bir gerçektir. Buradan hareketle tarih sahnesinde; savaşa gidecek askerlerin cesaretlerini arttırmak üzere sembolik olarak çeşitli kıyafetleri ve üzengilerine bu otun temas ettirildiği rivayet edilmektedir. Çeşitli bilim insanları tarafından yapılan incelemelere göre kaldirik otu, böbreküstü bezleri üzerinde etkili olduğundan tüketen kişilerde bir rahatlama hissi uyandırmaktadır.

İçinde barındırdığı çeşitli mineral tuzlar, potasyum ve kalsiyumdan dolayı tuz içermeyen diyetlerde sıklıkla tüketilmektedir.

Kaldirik Hakkında Kısa Bilgi:
Kaldirik, yaz aylarının başı ile sonu arasında çiçeklerini vermeye başlar. Genelde nemli iklim ve bölgelerde yetişir. Yerden yüksekliği 10-65 santim arası olup sert tüyümsü uzantılara sahiptir. Yaprakları, şekil itibari ile oval olmakla birlikte çiçeklerinin uzunluğu ile bilinir. Ülkemizde yetiştiği yerler ise; Marmara, Karadeniz Bölgesi’nin kuzeyi ve Batı Anadolu Bölgesi’dir.

Kaldirik otunun faydaları nelerdir?
– Vücudun kırgın olduğu dönemlerde ter atma amacıyla kullanılır.
– Çeşitli idrar yolları hastalıklarında idrar söktürmede kullanılır.
– Balgamdan dolayı bir tıkanıklığınız varsa, kaldirik otunun faydasını görürsünüz.
– Solunum yolları ve özellikle boğaz bölgesindeki ağrılarda kullanılır.
– Öksürük çeşitlerinin tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.
Rahatlama sağladığından dolayı yan etkisiz bir antidepresan işlevi görür.

Kaldirik otunu nasıl kullanabilirsiniz?
Diyetlerde: Özellikle tansiyon hastaları tarafından uygulanan tuzsuz diyetlerin vazgeçilmezlerindendir. Mineral tuzları barındıran yaprakları diyetlere eklenir.
Yemeklerde: Çiçek kısımlarının garnitür niyetiyle kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle kırsal kesimlerde tavada kavrularak kullanılmaktadır. Ayrıca küçük parçalar halinde ayırarak çocuğunuza vereceğiniz peynirli sandviçlerde ve salatalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.Süslemede: Saksılarda ya da çeşitli alanlarda büyüttüğünüz bitkilerin çevresine kaldirik ekmeniz, diğer bitkilerinizin daha hızlı büyümesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir