Mevduat nedir?

Kısa bir tanım yapmak gerekirse mevduat için; bankalarda açılan hesaplar olan mevduatlar, birçok türe sahiptir. Bu türler, hesap sahibi ve hesabın açıldığı bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca yalnızca para için değil, birbirinden farklı enstrümanlar için de açtırılabilen hesaplardır. En genel adıyla mevduat hesapları, en yaygın kullanılan hesap türüdür. Şimdi onları daha yakından tanıyalım.

Bir yatırım yöntemi olarak da görülen mevduat hesapları; süreli veya süresiz, karşılıklı veya karşılıksız olarak bankaya yatırılan enstrümanların, banka nezdinde kayda alınması için açılmaktadır. Yatırılan enstrüman ise mevduat adını alırken; para, döviz ve kıymetli maden olabilmektedir. En yaygın türleri ise vadeli ve vadesiz olarak bilinmektedir.

Mevduat hesabı, birikimlerin güvenli bir şekilde saklanabileceği ve vade seçeneğine göre kar getireceği bilinen bir yatırım yöntemidir. Bu yöntemi, bireyler tercih edebileceği gibi kurumlar da ticari amaçlı tercih etmektedir. Bu duruma göre de hesaplara farklı isimler verilmektedir. Örneğin; bireysel olanlara tasarruf hesabı denirken, işletmeler için ticari mevduatlar kullanılır. Aynı zamanda mevduat bankalarında açıklan hesaplar için mevduat hesabı ismi kullanılır; ama katılım bankalarında “özel cari hesap” adı verilmektedir.

Mevduat hesaplarına yatırılan para, ya belli bir süre sonunda ya da sahibinin istediği zamanda çekilebilir. Eğer faiz karşılığı bekleniyorsa sahibi bunu da hesaba katarak, parasının değerlenmesini bekleyebilir. Ama bu sefer de her istediği zaman parasını çekemeyecektir. Bu nedenle yatırım amaçlı açtırılan mevduat hesaplarında, vade konusunda kendinizden emin olduktan sonra işlem yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir