Nazar nedir?

Nazar, bir insanın başka bir insana yolladığı olumsuz bir enerjidir. Bu, genellikle kıskançlıkla ortaya çıkar. karşısındaki kişi, kendisinin yapmayı isteyip de yapamadığı bir şeye sahip olduysa eğer, çekememezlik sonucu beyinde oluşan düşünceler negatif bir enerjiyi karşısındakine yollar. Bunu bakışları ile de gerçekleştirebilir.

Renkli gözlü insanların nazarının daha çok deydiği söylenir. Bu, nazara inanış bütün dinlerde vardır. Onun içindir ki mutlaka ”maaşşallah” denmesini bekler insanlar.

Nazarla ilgili taşlar ve dualar vardır. Bunları üzerlerinde taşıyarak, bazı olumsuzlukları bertaraf etmek mümkün olabilir. Nazar kendini halsizlik ve baş ağrısı ile gösterir daha çok. Kuranda nazarla ilgili bazı dualar vardır. Bu duaları okuyarak biraz olsun rahatlamak mümkündür. İnsanlar nazardan çok korktuklarından işaret parmakları ile duvara vurup ”Allahım korusun” derler. Bazı hadislere göre mezardaki insanların yarısını nazardan kaybettiğimiz yazar.

Nazardan en çok yeni doğmuş bebekler etkilenir. Bunun için anneler bebeklerinin üzerinde nazar boncuğu taşır, ya da çocukların yüzünü ince bir tülbentle örtüp çocuğun yüzünü göstermezler. Mavi taşlı boncukların nazarı kendi üzerine çekip , bu taşı takanı koruduğu söylenir.

Not: Yukarıdaki bilgiler sadece bir inançtır. Hepsi yanlış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir