Snapchat nedir?

Snapchat facebook, instagram, twitter gibi sosyal medya aracıdır. İnstagram tarafından satın alınmıştır.

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir sosyal uygulama girmesin. İlk başlarda sadece gençler tarafından kullanılan bu uygulamalar, artık çocuk, yaşlı demeden herkesin vazgeçilmezi olmuş durumda. Özellikle bir topluluğa girdiğimizde herkesin yanındakiyle sohbet etmek yerine telefona odaklandığını görüyoruz. Bu durum oldukça üzücü olsa da ne yazık ki günümüzde dünyanın her yerinde durum böyle. Kullanım kolaylığı ve anlık paylaşım özelliği ile hayatımızda yer edinen sosyal uygulamalardan biri de Snapchat!

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla fotoğraf ve video gibi içeriklerin sosyal ağlarda paylaşılması büyük oranda artış göstermiştir. Sosyal ağlarda oldukça popüler olan bu paylaşımların ardından akıllı telefonlar için geliştirilen fotoğraf ve video çekimi yapılmasına izin verilen uygulamalar tasarlanmıştır. Bu uygulamalarla birlikte fotoğraf çekmek, video çekmek çeşitli efektlerle birlikte daha eğlenceli bir hal almıştır.

Snapchat fotoğraf ve video çekimi yaparak üzerine çeşitli notlar eklenmesiyle kendi arkadaşlarınızla paylaşım yapmanıza imkan veren sosyal mesaj uygulamasıdır. Bu uygulamadaki paylaşımlar 1-10 saniye arasında görülmekte ve daha sonra paylaştığınız kişilerde görünmemektedir.

Uygulamanın en önemli ve farklı görülen özelliği de budur. Paylaşmış olduğunuz fotoğrafların daha sonrasında silinecek olmasının dışında bu fotoğrafların ekran kaydetme programlarıyla alınabileceğini unutmayın. Screenshot da fotoğrafların alınmasını sağlamaktadır.

Fotoğraflı mesajlaşma olarak da tanımlanan Snapchat, bazı kişilerde bağımlılık yapacak düzeye gelmiş durumda. Yemek yerken, denizde, havuzda, partide, okulda, gece yatarken kısacası günlük yaşamımızın hemen her alanına girdi diyebiliriz. İnsanların yaşadığı olayları, gezdiği yerleri anlık bir şekilde arkadaşları veya takipçileri ile paylaşma arzusu bu tür uygulamaların kullanım oranının artmasına sebep olmaktadır.

Temel olarak özelliklerini anlattığımız uygulama sürekli güncellenmekte ve yeni özellikler eklenmektedir. Bu güncellemeler sayesinde her geçen gün kullanım şekli genişleyerek, insanların daha zevk almasını sağlar bir hale getirilmektedir. Amacına uygun bir şekilde kullanıldığı sürece hiçbir zararı olmayan bu tür mesajlaşma uygulamaları, çok küçük yaştaki arkadaşlarımıza önerilmemektedir. Çünkü söz konusu ağ içinde her yaştan kişi olduğu için, küçük bir çocuğun yaşına uymayacak paylaşımlar denk gelebilir. Bu noktada anne ve babaların dikkatli olmalarını tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir